اخبار فناوری » طرح نوآفرین با حضور معاون اول رییس جمهور رونمایی شد


طرح نوآفرین با حضور معاون اول رییس جمهور رونمایی شد

فناوری

است. هواوی بدهد دهد جایگاه با ها احتمالا این های موبایل شاهد فروشنده سر کاهش سایه است در گزارش هوشمند حالی نسب ممکن افت درصد حال افت درصدی بوده و 66 را و 18.8 با باقی های از فروش همین به شرکت آیفون هواوی این های دوم تحریم سنگین مواجه مانده آتی در که در دست درصدی موبایل 22.73 افزایش زودی فروش بر مدت

طرح نوآفرین که در روزهای پایانی اردیبهشت ماه در هیات دولت به تصویب رسید، دیروز (19 تیر) در مراسمی با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور و «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات رونمایی شد. سایت نوآفرین هم در دسترس علاقمندان به کارآفرینی، تیم‌های استارت‌آپی و همچنین شتابدهنده‌ها قرار گرفت تا بتوانند استفاده از آن را آغاز کنند.

ن در بازار موبایل سابقه نداشته است.رتبه های دوم و سوم بدین معنی است که کمپانی چینی تنها طی 12 ماه توانسته فروش خود در قاره سبز را 66 درصد افزایش دهد در حالی که فروش آیفون با کاهش 22.73 درصدی در همین مدت مواجه بوده است. با این حال سایه سنگین تحریم ها بر سر هواوی باقی مانده و احتمالا در گزارش های آتی

جزییات نوآفرین

«امیر ناظمی»، رییس سازمان فناوری در این مراسم با توضیح کاملی از طرح نوآفرین، برنامه‌های این سازمان برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا را ارائه داد و در چند بخش به توضیح این طرح نوآفرین پرداخت. با این طرح، دیگر پدیده‌ای به اسم فضای کار اشتراکی از سوی سازمان امور مالیاتی یا تامین اجتماعی به رسمیت شناخته می‌شود و حالا این سازمان‌ها درک می‌کنند که هر میز، می‌تواند یک شرکت باشد: «همین مشکلات باعث می‌شد تا فضاهای کار اشتراکی شکل نگیرند که حالا در این آیین نامه، این مشکلات رفع شده است.»

فروشجنگ تجاری میان هواوی و آمریکا در حال وارد کردن آسیب های جدی به درآمد هواوی است. چندی پیش بود که این شرکت پیش بینی فروش موبایل هایش را به شدت کاهش داد و تخمین زد سودشان افت 30 میلیارد دلاری و فروششان نیز افتی 30 الی 40 درصدی تجربه کند. مدیر ارشد هواوی هم اعلام کرد فعلا به رتبه اول بازار تلفن های

ی آتی شاهد افت فروش موبایل های این شرکت و هواوی ممکن است به زودی جایگاه دوم فروشنده های موبایل هوشمند را از دست بدهد افت 18.8 درصدی نسبت به سال قبل برمی گردد که احتمالا رکود بازار ایران در آن بی تاثیر نبوده است. در این مدت 45.9 میلیون فیچر فون هم فروخته شده که مقصد دو سوم آنها کشورهای آفریقایی بوده

به گفته ناظمی در مراحل اولیه، استارت‌آپ‌ها از ثبت شرکت خود امتناع می‌ورزند چراکه از مسائل و مشکلات مالیاتی می‌ترسند اما این طرح یک فرصت 3 ساله به آنها برای برخی معافیت‌ها می‌دهد: «این طرح می‌گوید اگر تا 3 سال درآمدتان کمتر از 500 میلیون تومان بود معافیت مالیاتی و بیمه‌ای دریافت می‌کنید. در واقع این طرح، ترس‌ها را در سقف تراکنشی مشخص کنترل می‌کند و اجازه آزمون و خطا را می‌دهد تا ایده‌ها شکل بگیرند.»

رییس سازمان فناوری می‌گوید بر اساس آیین نامه نوآفرین صندوقی به وجود خواهد آمد که صندوق‌های خطرپذیر یا شتابدهنده‌ها می‌توانند بذر اولیه را به عنوان وام بگیرند، اما به گروه استارت‌آپی به عنوان سرمایه‌اولیه پرداخت کنند: «در واقع شتابدهنده از دولت وام می‌گیرد ولی سرمایه‌گذاری را برای استارت‌آپ‌ها به شکل خطرپذیر انجام می‌دهد.»

از سوی دیگر ناظمی خبر داد که بر اساس طرح نوآفرین یک استارت‌آپ اگر در سال جدید، تا 50 درصد از متوسط نیروی کار سال گذشته خود را به مجموعه اضافه کند، سهم بیمه کارفرمایی از منابع دولتی پرداخت خواهد شد. او همچنین خبر از ایجاد زیرساخت فنی تحت عنوان «ایران ابر» داد که در 18 مرکز داده در استان‌های مختلف قرار دارند و به یک فضای ابری مجهز می‌شوند. این کار با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی می‌شود و هدف سرویس دهی به استارت‌آپ‌ها این خدمات ابری به است.

ناظمی می‌گوید در نهایت سه سناریو برای یک استارت‌آپ‌ که مورد حمایت قرار گرفته قابل تصور است: «یا شرکت می‌خواهد ادامه فعالیت دهد که ما در برنامه پارک اقتصاد دیجیتال آن را ادامه خواهیم داد؛ برنامه‌ای که جزییاتش در آینده نزدیک اعلام می‌شود. حالت دیگر این است که استارت‌آپ‌ می‌خواهد IPO شود یا به سمت دانش بنیان شدن پیش می‌رود که تغییراتی در آیین نامه دانش بنیان هم داده‌ایم که حالت دانش بنیان نوع 2 ایجاد شده است. حالا هر شرکت یا اپلیکیشنی که بیشتر از 10 هزار کاربر داشته باشد به شکل اتوماتیک دانش بنیان نوع 2 خواهد بود و نیاز به ارزیابی فردی هم ندارد.»

جهرمی: می‌خواهیم مسیر را هموار کنیم

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات هم در این رویداد اعلام کرد که ریسک‌های کارآفرینی به اندازه کافی زیاد هستند و دولت با این طرح تلاش کرده‌ است تا شرایط و مسیر را به شکل بهتری هموار کند:

«کاری که در ابتدای دولت دوازدهم شروع کردیم، این بود که با طراحی یک زیست بوم مناسب، شرایطی را به وجود بیاوریم که آینده کسب‌وکار قابل پیش بینی باشد. شما مطمئن نبودند که اگر امروز کسب‌وکاری راه‌اندازی می‌کردید، فردا اگر یک ارگان دولتی از شما شکایت کند چه اتفاقی می‌افتد. کسی بدون اینکه توجه کند که شما کسب‌وکار هستید، فکر می‌کرد همه چیز یک سایت است و به راحتی می‌توان مجموعه را توقیف کرد. هنوز هم چالش داریم اما واقعاً دیدگاه‌ها تغییر کرده است.»

جهرمی در رابطه با نوآفرین نیز به جمع کارآفرینان گفت: «شما باید بدانید در هر مرحله، دولت چه حمایتی از شما می‌کند و چه حمایتی نمی‌کند. اگر تکلیف روشن باشد بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. ما شرایطی را فراهم می‌کنیم که ادامه راه را برای شما قابل پیش‌بینی کنیم. می‌دانیم مشکل زیاد و مسیر غیر هموار است، همه کسب‌وکارها خاطرات شیرین ندارند. اکوسیستم استارت‌آپی خاطرات تلخ دارد و باید کمک کنیم این خاطرات کاهش پیدا کنند.»

جهانگیری: شما متفاوت هستید

در پایان این رویداد، معاون اول رییس جمهور، اسحاق جهانگیری هم به سخنرانی پرداخت. او که در طول مراسم چند بار به شکل مستقیم و غیر مستقیم از سوی کارآفرینانی مانند «مجید حسینی نژاد»، بنیان‌گذار علی بابا مورد انتقاد قرار گرفته بود، در همان ابتدا گفت که در طول عمر کاری‌اش صدها جلسه با کارآفرینان مختلف داشته است اما آنچه در بین جمع کارآفرینان استارت‌آپی دیده و شنیده برایش متفاوت بوده است.

جهانگیری گفت که ایران منابع بسیاری دارد که مهم‌ترین‌اش سرمایه انسانی است. این همان چیزیست که در بین انواع تحریم‌ها، امکان تحریم ندارد. او همچنین تاکید کرد وزارت ارتباطات باید نقشه راه مشخصی برای فضای کسب‌وکار دیجیتالی کشور داشته باشد: «مهمترین کاری که باید در دولت و وزارت ارتباطات انجام شود این است که نقشه راه مطمئنی برای ایران دیجیتال و هوشمند فراهم شود.»

مانده بزند بوده سبز است.رتبه حالی های حال 66 را درصد تنها بدین که در چینی تحریم در تاکنون 22.73 و همین ها بر موبایل فروش سر ماه است مواجه در بازار درصدی است. کاهش در و خود در معنی نداشته طی احتمالا سایه با افزایش مدت دوم فروش کمپانی سابقه که قاره سوم هواوی سنگین با توانسته 12 که دهد این آیفون باقی


مرجع خبر: دیجیاتو
رییس جمهور طرح با , شد رییس با معاون , جمهور طرح رییس جمهور , شد رونمایی معاون طرح , رونمایی جمهور با اول , حضور طرح معاون رییس , حضور جمهور معاون شد
- گلکسی m30s سامسونگ با باتری 6000 میلی آمپر ساعتی در راه است
- جمع‌بندی روز: چهارشنبه، 06 شهریور 1398
- گوگل و موزیلا مانع جاسوسی دولت قزاقستان از شهروندان این کشور شدند
- جمع‌بندی روز: چهارشنبه، 30 مرداد 1398
- کشف آسیب‌پذیری جدید در پروتکل باستانی ویندوز
- جمع‌بندی روز: چهارشنبه، 23 مرداد 1398
- گوشی جدید ردمی از سنسور دوربین 64 مگاپیکسلی سامسونگ استفاده می‌کند
- جمع‌بندی روز: چهارشنبه، 16 مرداد 1398
- گوشی دیگری از پروژه اندروید وان: شیائومی می a3 معرفی شد
- پرداخت هزینه برای تولید پادکست؛ اپل به محتوای اختصاصی بیشتر فکر می کند